Sarıyer ilçe sınırlarında bulunan Zekeriyaköy’de yaşam

Dört ana başlık altında inceleyebiliriz:

Lokasyon, Yaşam Kalitesi, Maddi Boyut, Bütçe ve Güvenlik

Lokasyon:

1-2018 Kasım’ında açılacak Avrupa’nın en büyük havalimanına 25 km mesafede
2-Otoban tamamlanınca Trakya’ya olan mesafe çok kısalacak.
3-Yavuz Sultan Selim Köprüsü 5 dakika uzağınızda. Sabiha Gökçen Havalimanı, Şile, Polonezköy inanılmaz yakınlaştı.
4-Köprü üzerinden hızlı tren projesinin merkezi yanıbaşımızda, Uskumruköy’de.
5-Komşusu Göktürk 12 dakikalık mesafede
6-İstanbul’un en uzun kumsalı Kilyos’ta yer almaktadır. Solar Beach, Burç Beach gibi ünlü plajları vardır.
7-Maden’de Koç Üniversitesi, Evyap Okulları, Doğa Koleji, Uskumruköy’de Arıköy Pilot İlkögretim Okulu çok tercih edilen bir okuldur.
8-Göçmen At Çiftliği
9-Demirciköy’de bulunan uzun yürüyüş alanları, yüzlerce çeşit kuşun gözlem alanları, muhteşem kumsalı ve keyifli plajları.
10-Kilyos’a Marina Projesi
11-Kanal İstanbul

Zekeriyaköy’de Ev Fiyatları

Sarıyer ilçesinin villalar bölgesi olarak bilinen Maden, Demirciköy, Zekeriyaköy, Uskumruköy, Kilyos’ta her bütçeye uygun villa, müstakil, ikiz villa, çatı dubleks ve bahçe dubleksler bulunmakta.
Maslak, Levent, Etiler, Beşiktaş gibi semtlerde 30-40 yıllık standart apartman dairesi fiyatına, Zekeriyaköy’den villa alma şansınız var. Birim m2 fiyatları 4.500 TL’den 18.000 TL’ye kadar çok farklı seçenekler var.
Zekeriyaköy’de villa, Uskumruköy’de villa Demirciköy’de villa denilince ilk akla gelen Garanti Koza Villaları’dır.
Ormanada, Cansit Villaları, Arıköy Sitesi, Ortanca Konakları Köy Projesi, Palmiye Konakları, Biberoğulları, Dragani Evleri, İnanların sayısız projesi, Yeşiloba Konaklar, Güller Vadisi, Vip Sitesi, Bizim Vadi, Uskumruköy Sitesi, Yeşil Vadi Villaları, Bayır Konakları, Sunset sitesi, Nurol Villaları, Belkıs Konakları, Kuzey Konakları, Güney Konakları, Erguvan Sitesi, Rönesans Sitesi, Park One Evleri, Doğa Sitesi, Merkez Evleri, Akapark, Ayşe Sultan,Zeytinoğlu, Arıköy, Hoffman,Nida Park, Çarmıklı Villaları…
Maden bölgesi genellikle bahçe ve çatı dublekslerden oluşmakta. İlk akla gelen siteler Oksizen Sitesi, Sarıyer Konakları, CVH 29, Lotus Koru Evleri…

Zekeriyaköy’de Yaşam

Zekeriköy’de yaşamak farklı tarzda yaşam isteğidir.
Daha çok yeni bebek sahibi olacak çiftlerin, bahçeyle uğraşmak isteyenlerin, doğayı sevenlerin, hayvanları sevenlerin, özgür olmayı tercih edenlerin, şehrin stresinden yorulanların, akşam ve haftasonları şarj veya deşarj olmak isteyenlerin adresidir.

Yoğun iş hayatının getirdiği stresi sihirli bir dokunuşla yok edendir Zekeriyaköy…
Gündüz yaşanan ağır iş saatlerinden sonra sığınılan bir limandır Zekeriyaköy…
Toprağı sevenlerin de ilk aklına gelen yerdir.
Şehirlerde kaşık-çatal sesleri arasında kutlama yapılan restoranlardan, kuş sesleri eşliğinde güzel muhabbetler ile yenilen yemeklere seyahattir.
Demirciköy, Garipçe, Kilyos sahillerinin kıyı restoranlarında direkt denizden masanıza taptaze deniz mahsulleri yeme lüksünüz vardır, bu kıyıların sayısız lezzetleri ve seçenekleri vardır.

Zekeriyaköy’de Güvenlik

Yollarında yürürken ensenizde insan kalabalığı olmaması kapkaç, hırsızlık endişesini bertaraf etmektedir. Büyük terör saldırılarının yaşanacağı bir bölge olmadığı gibi, yaşadığımız acı terör tecrübelerinde korkusuzca çocuklarımızı emanet ettiğimiz bir yerdir, sığındığımız liman gibi. Önceden Jandarma tarafından denetlenirdi, şimdi polisimize emanet. Zekeriyaköy çarşıda oldukça büyük karakol yapıldı.

NEDEN KİLYOS,MADEN?

Hazır Kilyos demişken bir başkadır yaz ayları meşhur Kilyos sahillerinin, plajları en uzun sahile sahiptir. Gece gündüz uzun yürüyüşler yapılır kumsallarında Kilyos’un. Bir de gün batımına denk geldiyse saatiniz, değmeyin keyfine deniz üzerindeki ateş topunun.

Çok mu dinlendiniz, bu huzur fazla mı geldi? O halde aksiyon saati… Ne yapalım? Go-kart, paintball, bisiklet, Belgrad’ta ter atma, tekne gezintisi, göçmen çiftliğinde at binme, dalma, deniz sporları, golf, ya da canınız ünlü bir oyuncu mu görmek istedi, film veya diziyi setinde mi seyretmek istedi adeta bir film platosu olan Zekeriyaköy’ün sokaklarından birine dalmanız yeterli. Ne malum belki siz de keşfedilirsiniz…

Evet gezmekten ve aksiyondan yorulduk ve artık beş çayını hak ettik. Nerede sıcacık çayımızı içip kurabiyelerimizi yerken dinlenelim acaba?
Antilop; Aman dikkat Antilop’un müdavimlerine selam vermeden geçip oturma gafletinde bulunmayın sakın, hele, hele yediğinizi paylaşmazlık hiç yapmayın. Şaka bir yana, muhteşem köpekler var neredeyse her kafenin bahçesinde, kapısında. Duyarlı Zekeriyaköy halkı bıkmadan besliyor, birey gibi davranıyor onlara.
Fincan Cafe; evet Fincan’da güneşle kovalamaca oynarsınız. O muhteşem bahçesinde şemsiyenin altında güneşten kaçmak için adeta sandalye ile dans edersiniz, fonda Adele’den Someone Like You… Starbucks Coffee, Emel Abla’nın Yeri…

Daha çok hikayesi var buraların ama bu kadar gevezelik yeter. Sizi rahat bırakayım da,
Zekeriyaköy’ü dinleyin gözleriniz kapalı,
Önce hafiften bir rüzgar esiyor;
Yavaş yavaş sallanıyor
Yapraklar ağaçlarda;
Uzaklarda, çok uzaklarda
Sucuların hiç durmayan çıngırakları
Zekeriyaköy ü dinliyorum gözlerim kapalı
……… Orhan Veli Kanık